KAŠMÍR – KAŠMÍROVÁ VLNA
MARIPOSA-PASHMINA ►PRAVÉ KAŠMÍROVÉ ŠÁLY, PRAVÉ PAŠMÍNY, VLNĚNÉ A HEDVÁBNÉ ŠÁLY, ŠTÓLY
KAŠMÍROVÁ VLNA - KAŠMÍR


Nejjemnější a nejteplejší vlna na světě - ušlechtilá forma kašmíru, ze které se tkají pašminy
Uplatnění nachází kašmír nejen v tradiční výrobě šálů, ale i při výrobě různých druhů vysoce kvalitního svrchního ošacení (sukně, kostýmy, pánské obleky, saka, kabáty apod.).Výrobky z kašmírové vlny mají sklon ke žmolkování, voda na jejich praní nesmí být teplejší než 30° C.
Kašmír se dostal do Evropy počátkem 19. století a získal si rychle velkou oblibu. Vlákna kašmíru, která by neměla být silnější než 20 mikronů, pocházejí z podsady kašmírských (a také tibetských) koz. Vyčesávání se provádí ručně a vlákna musí být pak očištěna od hrubé vrchní srsti. V Íránu a jiných oblastech se surový materiál získává stříháním (což snižuje délku vláken).
PRAVÁ PASHMINA - Pašmina CLASSIC – 70% kašmír, 30% hedvábí od MARIPOSA PASHMINA
Pašmína
Související informace naleznete v článku pašmína
Pašmína , starý perský výraz pro vlnu, je ušlechtilá forma kašmíru. Její vlákno se získává též z nejjemnějšího chmýří kašmírské kozy, především pak z tibetské horské kozy (též čiangra nebo chyangra), která žije v Himálajích ve velké výšce a produkuje proto obzvláště jemnou podsadu jako ochranu proti extrémně nízkým teplotám. Postup získávání surového materiálu je však stejný, ovšem výběr lepšího materiálu vede k tomu, že jedna koza poskytuje jen přibližně 50 g vhodné vlny ročně. Na trhu je pašmína prodávána často kombinovaná s jistým podílem hedvábí, což zvyšuje její pevnost a jemnost. Z pašmíny se vyrábějí především šály, ale také přehozy, sukně apod.
Šáhtúš
Šáhtúš je nejjemnější kašmírskou přízí. Do Evropy se dostal ve větším měřítku v devadesátých letech 20. století a a získal si oblibu ve formě šálů, označovaných často jako královský šál. Jeho vlákno je tenké jen kolem 11 mikronů, tedy daleko tenčí nežli kašmír nebo lidský vlas.
Problematické u šáhtúše je, že tibetskou antilopu, z jejíž srsti se surový materiál získává, se nepodařilo domestikovat (na rozdíl od kašmírské kozy, ze které se získává kašmír či pašmína). K získání její srsti musí tato antilopa tedy být zabita, kůže se stahuje a až potom vyčesává. Ke zhotovení jednoho šálu je třeba srsti z přibližně pěti antilop. Koncem devadesátých let minulého století bylo v příslušné oblasti nalezeno více míst s několika sty zabitých a stáhnutých antilop. To vedlo k protestům, poté konečně k zařazení tibetské antilopy k chráněným (ohroženým) druhům a k zákazu této tkaniny.
Alfons Hofer, Stoffe : 1. Textilrohstoffe, Garne, Effekte, str. 215-217, 7. přepracované vydání, Frankfurt nad Mohanem: Deutscher Fachverlag, 1992, ISBN 3-87150-366-5.
Citováno z „http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Kašmír_(látka)&oldid=8483156“
Zdroj tohoto článku - COPYWRITE - AUTORSKÁ PRÁVA: WIKIPEDIA

PRAVÉ KAŠMÍROVÉ ŠÁLY– PRAVÉ PAŠMINY, ŠÁLY Z PŘÍRODNÍ VLNY, HEDVÁBNÉ ŠTÓLY VE VYSOKÉM LESKU.
Záruka kvality a pravosti materiálu. Osobní přístup ke každému zákazníkovi.
Odborná poradna o pašminách a textilních materiálech.
To je MARIPOSA-PASHMINA .
Odborné konzultace renomované módní stylistky na info@mariposa-pashmina.cz .
PRAVÁ PAŠMINA JE ZNAKEM STYLU.
MARIPOSA PASHMINA JE NEJLEPŠÍ PŘÍTEL DO KAŽDÉHO POČASÍ
A PRO KAŽDOU PŘÍLEŽITOST.
MŮŽETE HO MÍT.
MARIPOSA-PASHMINA.com
Buďte krásní a šetřete přírodu - noste pravé přírodní materiály.
KAŠMÍR, VLNU, HEDVÁBÍ.
© MARIPOSA PASHMINA