ČeštinaAngličtinaNěmčinaSlovenština
 
Kategorie produktů   

KAŠMÍR – KAŠMÍROVÁ VLNA

MARIPOSA-PASHMINA ►PRAVÉ KAŠMÍROVÉ ŠÁLY, PRAVÉ PAŠMÍNY, VLNĚNÉ A HEDVÁBNÉ ŠÁLY, ŠTÓLY   


KAŠMÍROVÁ VLNA - KAŠMÍR                  

      
CHIANGRA (čiangra) - TIBETSKÁ KAŠMÍRSKÁ KOZA,
Kašmírská vlna patří k nejjemnějším textilním vláknům. I když se dnes tato vlna nezískává jen v Kašmíru, zůstal tento pojem dodnes, protože se původně získávala na kašmírském území. Kašmírská příze je ceněna pro své vlastnosti lehkost a jemnost a protože je velice teplá. 
   
Nejjemnější a nejteplejší vlna na světě - ušlechtilá forma kašmíru, ze které se tkají pašminy
Na světový trh přichází ročně asi 5000 tun vláken s velkými rozdíly v obsahu hrubých chlupů (65-85 mikronů) z povrchu srsti. Posuzování jakosti je obtížné i proto, že kašmírová a ovčí vlna se dá od sebe rozeznat jen pod mikroskopem. 
Cenově převyšuje kašmírová ovčí vlnu nejméně desítinásobně. Kašmír se proto zpravidla nezpracovává čistý, ale ve směsi s vlnou. Nejjemnější příze se vyrábí v čísle 17,5 tex, dvojmo skaná, tedy 35 tex. 
  
Uplatnění nachází kašmír nejen v tradiční výrobě šálů, ale i při výrobě různých druhů vysoce kvalitního svrchního ošacení (sukně, kostýmy, pánské obleky, saka, kabáty apod.).Výrobky z kašmírové vlny mají sklon ke žmolkování, voda na jejich praní nesmí být teplejší než 30° C.
Kašmír 
Kašmír se dostal do Evropy počátkem 19. století a získal si rychle velkou oblibu. Vlákna kašmíru, která by neměla být silnější než 20 mikronů, pocházejí z podsady kašmírských (a také tibetských) koz. Vyčesávání se provádí ručně a vlákna musí být pak očištěna od hrubé vrchní srsti. V Íránu a jiných oblastech se surový materiál získává stříháním (což snižuje délku vláken).
 

 
PRAVÁ PASHMINA -  Pašmina CLASSIC – 70% kašmír, 30% hedvábí od  MARIPOSA PASHMINA

Pašmína 
Související informace naleznete v článku pašmína 
Pašmína , starý perský výraz pro vlnu, je ušlechtilá forma kašmíru. Její vlákno se získává též z nejjemnějšího chmýří kašmírské kozy, především pak z tibetské horské kozy (též čiangra nebo chyangra), která žije v Himálajích ve velké výšce a produkuje proto obzvláště jemnou podsadu jako ochranu proti extrémně nízkým teplotám. Postup získávání surového materiálu je však stejný, ovšem výběr lepšího materiálu vede k tomu, že jedna koza poskytuje jen přibližně 50 g vhodné vlny ročně. Na trhu je pašmína prodávána často kombinovaná s jistým podílem hedvábí, což zvyšuje její pevnost a jemnost. Z pašmíny se vyrábějí především šály, ale také přehozy, sukně apod.
 

Šáhtúš 
Šáhtúš  je nejjemnější kašmírskou přízí. Do Evropy se dostal ve větším měřítku v devadesátých letech 20. století a a získal si oblibu ve formě šálů, označovaných často jako královský šál. Jeho vlákno je tenké jen kolem 11 mikronů, tedy daleko tenčí nežli kašmír nebo lidský vlas.
 

Problematické u šáhtúše je, že tibetskou antilopu, z jejíž srsti se surový materiál získává, se nepodařilo domestikovat (na rozdíl od kašmírské kozy, ze které se získává kašmír či pašmína). K získání její srsti musí tato antilopa tedy být zabita, kůže se stahuje a až potom vyčesává. Ke zhotovení jednoho šálu je třeba srsti z přibližně pěti antilop. Koncem devadesátých let minulého století bylo v příslušné oblasti nalezeno více míst s několika sty zabitých a stáhnutých antilop. To vedlo k protestům, poté konečně k zařazení tibetské antilopy k chráněným (ohroženým) druhům a k zákazu této tkaniny. 

Přes mezinárodní zákaz výroby i prodeje této látky se šáhtúš však dále vyrábí, v turistických střediscích Indie každý obchodník rád ukáže svou zásobu, schovanou pod regálem v kufříku. Na černém trhu obnáší cena jednoho normálně velkého šálu kolem 5000 dolarů. 
Literatura
Alfons Hofer, Stoffe : 1. Textilrohstoffe, Garne, Effekte, str. 215-217, 7. přepracované vydání, Frankfurt nad Mohanem: Deutscher Fachverlag, 1992, ISBN 3-87150-366-5.
Citováno z „http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Kašmír_(látka)&oldid=8483156 
 

Zdroj tohoto článku - COPYWRITE - AUTORSKÁ PRÁVA: WIKIPEDIA  PRAVÉ KAŠMÍROVÉ ŠÁLY– PRAVÉ PAŠMINY, ŠÁLY Z PŘÍRODNÍ VLNY, HEDVÁBNÉ ŠTÓLY VE VYSOKÉM LESKU.
Záruka kvality a pravosti materiálu. Osobní přístup ke každému zákazníkovi.
Odborná poradna o pašminách a textilních materiálech.
To je 
 
 
MARIPOSA-PASHMINA . 

Odborné konzultace renomované módní stylistky na info@mariposa-pashmina.cz .


PRAVÁ PAŠMINA JE ZNAKEM STYLU.
MARIPOSA PASHMINA JE NEJLEPŠÍ PŘÍTEL DO KAŽDÉHO POČASÍ
A PRO KAŽDOU PŘÍLEŽITOST. 
MŮŽETE HO MÍT. 
 

MARIPOSA-PASHMINA.com

  
 Buďte krásní a šetřete přírodu - noste pravé přírodní materiály.
KAŠMÍR, VLNU, HEDVÁBÍ. 
 

© MARIPOSA PASHMINA  

 

 
00
ČeštinaAngličtinaNěmčinaSlovenština
Currency
 
 
© MARIPOSA PASHMINA – PRAVÉ PAŠMINY, PŘÍRODNÍ KAŠMÍROVÉ, HEDVÁBNÉ, VLNĚNÉ ŠÁLY a ŠTÓLY